Serdecznie zapraszamy do przeczytania artykułu, który powstał wspólnie z Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny oraz Urzędem Dozoru Technicznego UDT.

czas czytania:+3+min

Poruszona została kwestia klasyfikacji wózków jezdniowych podnośnikowych z wysięgnikiem oraz ładowarek teleskopowych. Mimo że te urządzenia wydają się podobne, to w rzeczywistości są to dwie oddzielne grupy maszyn. W branży maszyn od dłuższego czasu pojawia się wiele nieporozumień związanych z klasyfikacją tych urządzeń, które często są mylone i klasyfikowane w niewłaściwej kategorii. Autorzy omawiają różnice pomiędzy dokumentami normatywnymi oraz wymaganiami prawnymi dla obu rodzajów maszyn oraz podają konkretne przykłady. Warto zauważyć, że błędne klasyfikowanie tych urządzeń może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji oraz może narazić na niepotrzebne ryzyko zarówno pracowników, jak i innych osób związanych z eksploatacją maszyn. Najczęstszymi błędami przy klasyfikacji tych urządzeń jest sugerowanie się rodzajem osprzętu zamontowanego na maszynie lub miejscem eksploatacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ obie grupy urządzeń są regulowane przez odrębne przepisy, wymagają różnych badań technicznych oraz różnych uprawnień do obsługi.

Należy uważać, aby nie popełniać błędów przy klasyfikowaniu tych urządzeń, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Artykuł jest dostępny pod linkiem: Klasyfikacja wózków jezdniowych podnośnikowych z wysięgnikiem i ładowarek teleskopowych

Zapraszamy również do przeczytania całego wydania magazynu: INSPEKTOR 1/2023

Dowiedz się więcej

Przeczytaj Również