TECHNOLOGIE
Technologia wykorzystania odpadowego anhydrytu do likwidacji ognisk pożarowych
Samozagrzewanie, a w konsekwencji samozapalenie węgla kamiennego jest bardzo dużym problemem w górnictwie. Zjawisko to jest najczęstszą przyczyną pożarów endogenicznych w kopalniach węgla kamiennego i na składowiskach odpadów wydobywczych, ale może być również promotorem wybuchu. Zjawiska te stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa. Stosowane dotychczas metody zwalczania pożarów są kosztowne, niewydajne i mogą powodować emisję toksycznych substancji do atmosfery. W Łukasiewicz – WIT opracowano innowacyjną technologię wykorzystania uwodnionego odpadowego anhydrytu powstającego w procesie odsalania wód kopalnianych jako składnika mieszanin antypirogennych.
O technologii:
Uwodniony anhydryt jest surowcem odpadowym powstałym w wyniku odsalania silnie zasolonych wód kopalnianych odpompowywanych z rejonów górniczych. Powstaje on w trakcie procesu produkcyjnego polegającego na wieloetapowej filtracji solanki, zatężaniu jej za pomocą filtrów odwróconej osmozy, procesowi wyparnemu, krystalizacji i suszeniu. Uzyskany anhydryt zawiera liczne zanieczyszczenia mogące mieć negatywny wpływ na otoczenie i środowisko naturalne.
Opracowana w Łukasiewicz – WIT technologia polega na odpowiednim przekształceniu uwodnionego odpadowego anhydrytu w celu wytworzenia na jego bazie mieszanin antypirogennych. Stanowią one skuteczny środek przeciwdziałający powstawaniu pożarów endogenicznych i likwidują ogniska pożarowe na składowiskach odpadów wydobywczych. Produktem technologii jest inhibitor o mocnym działaniu antypirogennym. Cechuje się dobrymi właściwościami hydro- i gazoizolacyjnymi, brakiem wpływu na czynniki gazometryczne, konkurencyjną ceną w stosunku do stosowanych dotychczas chemicznych antypirogenów oraz możliwością stosowania w kopalniach w szerokim zakresie warunków geologiczno-górniczych zarówno w prewencji przeciwpożarowej, jak i do aktywnego gaszenia pożarów na składowiskach odpadów wydobywczych.
Technologia a standard ESG:
- Środowisko: Pozwala na zminimalizowanie ilości odpadów trafiających na składowiska, a także na skuteczne zwalczanie ognisk pożarowych, przeciwdziała emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
- Społeczność: Przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i zdrowia społeczności zamieszkałych w pobliżu składowisk odpadów wydobywczych. Minimalizuje ryzyko wystąpienia awaryjnych sytuacji związanych z pożarami endogenicznymi w kopalniach węgla kamiennego.