Dyrektywa Parlamentu Europejskiego o zeroemisyjnych budynkach.
12. marca b.r. Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przegłosował Dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, zmniejszającą zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w budownictwie. Za zmianami zagłosowało 370 europosłów, przeciwko było 199, a 46 wstrzymało się od głosu.
Dyrektywa wchodzi w życie od 2030 r. Co z istniejącymi obiektami, które nie spełniają warunków zeroemisyjności? UE wymusi ich remont – w pierwszej kolejności tych o najgorszych wynikach. Od 2028 r. norma ta dotyczyć będzie nowych budynków, zajmowanych przez władze publiczne lub będących ich własnością. Każde z państw członkowskich będzie mogło wziąć pod uwagę w ich cyklu życia współczynnik globalnego ocieplenia, obejmujący produkcję i utylizację wykorzystanych do budowy materiałów budowlanych.
W przypadku budynków mieszkalnych, państwa członkowskie będą musiały wprowadzić środki, które doprowadzą do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 r. i co najmniej 20–22% do 2035 r.
Ładowanie pojazdów elektrycznych i panele słoneczne staną się normą. Środki efektywności energetycznej, takie jak pompy ciepła, izolacja i odzysk ciepła, zostaną wzmocnione, a najemcom zapewni się większą dostępność środków UE na modernizację energii.
Dyrektywa ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w UE, która w 36% pochodzi z budynków.
Tekst Aktu w języku angielskim:
Opracowano przez Magdalena Kula, eksperta Branżowego Punktu Kontaktowego Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia.