Wyraź swoją opinię w sprawie Clean Industrial Deal

czas czytania:+3+min

Komisja Europejska czeka na Twoje zdanie!

Konsultacje w sprawie projektu wytycznych dotyczących pomocy państwa w ramach Clean Industrial Deal (CISAF) potrwają do 25 kwietnia 2025 r. Zastąpią one tymczasowe wytyczne w sprawie kryzysu i okresu przejściowego.

Najważniejsze cechy to:

  • rozwój energii ze źródeł odnawialnych, w tym wsparcie dla mechanizmów elastyczności i zdolności wytwórczych niezwiązanych z paliwami kopalnymi;
  • środki ułatwiające dekarbonizację przemysłu: wsparcie inwestycji we wszystkie istotne technologie prowadzące do dekarbonizacji w ramach (i) procedur przetargowych,
  • lub (ii) bezpośrednio wspierane projekty, bez przetargów, w określonych granicach, na przykład specjalna pomoc dla mniej dojrzałych technologii, takich jak wodór odnawialny, w uproszczonym procesie bez przetargu.
  • środki zapewniające zdolność produkcyjną w zakresie czystych technologii: wsparcie dla produkcji urządzeń wykorzystujących czyste technologie (przykłady: baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery oraz wykorzystanie i składowanie dwutlenku węgla) oraz kluczowych komponentów i surowców krytycznych niezbędnych do produkcji takich urządzeń;

Uwagi do można zgłaszać TUTAJ

Warto też zwrócić uwagę na dwa rozporządzenia delegowane, które przedstawiamy poniżej.

  1. Rozporządzenie w sprawie budynków energooszczędnych – zmienionej metodyki obliczania minimalnych wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej. Termin przyjmowania uwag to 7 maja 2025

W ramach tej inicjatywy dokonuje się przeglądu przepisów dotyczących obliczania optymalnego pod względem kosztów poziomu wymagań minimalnych dotyczących charakterystyki energetycznej w odniesieniu do:

  • nowych budynków
  • istniejących budynków poddawanych ważniejszym renowacjom
  • poszczególnych elementów budynku.

Zmiana ta jest wymagana na podstawie art. 6 ust. 1 przekształconej dyrektywy (UE) 2024/1275 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Uwagi można zgłaszać TUTAJ 

2. Rozporządzenie w sprawie składowanie dwutlenku węgla – wkładu producentów ropy naftowej i gazu w realizację unijnego celu składowania na 2030 r.

Termin przyjmowania uwag to 16 kwietnia 2025

  • w akcie w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie nałożono na niektórych producentów ropy naftowej i gazu z siedzibą w UE obowiązek wnoszenia wkładu w realizację unijnego celu, jakim jest osiągnięcie do 2030 r. 50 mln ton mocy zatłaczania CO2 w UE. W niniejszym rozporządzeniu delegowanym ustanawia się sposób określania podmiotów, które mają wnieść wkład w realizację powyższego celu, metody obliczania wkładu tych podmiotów oraz sposób składania sprawozdań z postępów w tym zakresie.

Uwagi można zgłaszać TUTAJ

This will close in 0 seconds