Długo zastanawialiśmy się jak uczcić 200. urodziny Ignacego Łukasiewicza. Czy nasz jubilat ucieszyłby się z poświęconej mu konferencji? A może wolałby pomnik lub portret powstały przy użyciu nowoczesnych technologii? Może popiersie wykonane na drukarkach 3D w jednym z naszych instytutów?
Odrzuciliśmy naprawdę dużo pomysłów, bo żaden z nich nie pasował do tego jak żył i jakim człowiekiem był Ignacy. Nie jest łatwo zaskoczyć urodzinowym pomysłem kogoś, dla kogo Amerykanie wybierali się w trwające tygodniami morskie podróże, by zasięgnąć jego rady w tematach technologicznych i komercjalizacyjnych. Naukowiec, biznesmen, patriota i filantrop, inwestujący swój majątek w rozwój otaczającej go społeczności… chcieliśmy, żeby się uśmiechnął i powiedział: „takie świętowanie to ja rozumiem!”
W końcu wymyśliliśmy. Skoro dzielenie się było najbardziej naturalnym odruchem Ignacego, to my – jako społeczność Łukasiewicza – też powinniśmy się podzielić tym, co mamy najlepszego. I pokazać jak praca wykonywana w naszych instytutach wpływa na życie ludzi. Tak narodził się konkurs „Iskry Łukasiewicza”, w którym w 34 filmach mogliśmy oglądać jak wygląda praca naukowców (i nie tylko) w naszej organizacji.
Niżej udostępniamy filmy ocenione najwyżej przez społeczność Łukasiewicza.
Najlepsze "Iskry Łukasiewicza"
Praca w Łukasiewiczu od kuchni
W dniu urodzin Ignacego zaprosiliśmy autorów najwyżej ocenionych filmów i poddaliśmy ich ocenie surowej publiczności w kategorii „do lat 12”. Zobaczcie jak świętowaliśmy międzypokoleniowo: GALERIA ZDJĘĆ.
Do trzech finalistów „Iskier” pojechaliśmy z kamerą, żeby zobaczyć jak pracuje się w Łukasiewiczu. Poznajcie Roberta, Dagmarę i Adama.
Kim był Ignacy Łukasiewicz
„Istnieje niebezpieczeństwo redukcji postaci Ignacego Łukasiewicza tylko do jednego wymiaru i jednego obrazka: domorosłego wynalazcy ropy naftowej. Tymczasem ten polski farmaceuta i przedsiębiorca to postać, która swoją biografią mogłaby obdarować wiele innych życiorysów: pionier światowego przemysłu naftowego, człowiek, który jako pierwszy w historii przeprowadził destylację ropy metodami naukowymi, założyciel pierwszej na świecie kopalni i rafinerii naftowej, ponadto wielki społecznik, filantrop, pozytywista, również zręczny polityk, człowiek o wielkim rozumie i jeszcze większym sercu.”
Całość tekstu „Polak doradza Rockefellerowi” znajdziecie na portalu KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO.