Polecamy lekturę artykułu |Change in the Properties of Expanded Polystyrene Exposed to Solar Radiation in Real Aging Conditions| współautorstwa Artura Mirosa, Dyrektora Centrum Nowych Technologii w Budownictwie w najnowszym numerze | Sustainability | 2024, 16, 7320.
Autorzy artykułu odnoszą się do pierwszej, jak dotąd, próby przeprowadzenia systematycznych badań nad starzeniem się polistyrenu pod wpływem promieniowania słonecznego.
Przedstawiono tu wyniki badań próbek polistyrenu ekspandowanego (EPS) z dodatkiem grafitu (szary EPS) i polistyrenu ekspandowanego z płyt kompozytowych (szary EPS i biały EPS) wystawionych na bezpośrednie promieniowanie słoneczne w warunkach in situ.
Do testów włączono trzecią próbkę (odniesienie), która była całkowicie białym polistyrenem, bez dodatku grafitu.
Wyniki wykazały, że polistyren ekspandowany z dodatkiem grafitu uległ degradacji pod wpływem bezpośredniego promieniowania słonecznego, ale poprawił swoje właściwości wytrzymałościowe.
Styropian spieniony, wykonany z kompozytu, poprawił swoje właściwości wytrzymałościowe na ściskanie o blisko 11 kPa (18%), a spieniony polistyren z dodatkiem grafitu poprawił swoje właściwości wytrzymałościowe na ściskanie o 0,4 kPa (0,5%).
Wytrzymałość na rozciąganie spienionego polistyrenu wykonanego z kompozytu wzrosła o 7 kPa (9%), a spienionego polistyrenu z dodatkiem grafitu wzrosła o 26 kPa (37%).
Jednocześnie chłonność wody spienionego polistyrenu wykonanego z kompozytu wzrosła o 0,06 kg/m2 (60%), a spienionego polistyrenu z dodatkiem grafitu wzrosła o 0,04 kg/m2 (44%).
Jeśli zainteresował Was temat badań nad polistyrenem, zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu:
https://doi.org/10.3390/su16177320