Bezpieczeństwo nie zaczyna się w momencie kryzysu – jego fundamentem jest przygotowanie, współpraca i nowoczesna technologia.
W Bydgoszczy odbyła się Konferencja Naukowa |Ochrona lotniczej infrastruktury krytycznej przed zagrożeniami|, zorganizowana w ramach V Warsztatów POLON–CBRNE. W trakcie Czwartego Panelu Eksperckiego moderowanego przez Zastępcę Dyrektora ds. Jakości i Komercjalizacji Łukasiewicz – Warszawskiego Instytutu Technologicznego dr. hab. Grzegorza Gudzbelera poruszono kluczowe tematy związane z bezpieczeństwem Państwa i infrastrukturą krytyczną.
W gronie panelistów znaleźli się przedstawiciele świata nauki i przemysłu, m.in.:
- dr Emilia Ordyniec z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie,
- mgr inż. Angelika Kołacz z Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii,
- dr hab. Łukasz Szklarski (PhD, DSc) z ITTI,
eksperci z firmy BOHAMET SA.
Rozmowa koncentrowała się na praktycznych aspektach reagowania na zagrożenia typu CBRNE (chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne i związane z materiałami wybuchowymi) oraz możliwościach wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w ich neutralizacji.
Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. wykorzystanie systemów WRE do przeciwdziałania zagrożeniom ze strony bezzałogowych statków powietrznych (BSP), koncepcje modułowych dronów o niskim śladzie środowiskowym, aktualne projekty badawczo-rozwojowe finansowane przez UE, nowe technologie zabezpieczające infrastrukturę strategiczną w oparciu o doświadczenia z realnych konfliktów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Panelu za rzeczową i inspirującą dyskusję. Takie spotkania wzmacniają świadomość zagrożeń i promują wiedzę, która przekłada się na konkretne działania w obszarze bezpieczeństwa publicznego i obronności.
