Od ekologii po zwiększoną wytrzymałość – nowoczesne podejście do powierzchniowych technologii ochronnych na prestiżowym wydarzeniu naukowym w Kraju Kwitnącej Wiśni.
O najnowszych wynikach badań i rozwiązaniach dotyczących anodowania rozmawialiśmy podczas 4th International Symposium on |Anodizing Science and Technology (AST 2025)| w Japonii – jednym z najważniejszych, międzynarodowych spotkań poświęconych anodowaniu, organizowanym co pięć lat przez Anodizing Research Society.
Podczas sympozjum mgr inż. Artur Rudowicz z Działu Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii zaprezentował wyniki badań prowadzonych we współpracy z dr Mikhail Pashchanką oraz dr hab. Wojciechem Stępniowskim z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Tematem prezentacji było tzw. „zielone” anodowanie stopu aluminium AA2024 z wykorzystaniem organicznych kwasów – cytrynowego i winowego. Zespół analizował właściwości powstających warstw anodowych – ich trwałość, przyczepność oraz ochronę antykorozyjną, zwłaszcza po nałożeniu dodatkowej powłoki zol-żel.
Badania obejmowały m.in.:
elektrochemiczne testy impedancyjne (EIS),
ocenę odporności na ścieranie,
testy w komorach klimatycznych z kontrolowaną atmosferą,
porównania z przemysłowymi procesami anodowania stosowanymi w lotnictwie (Airbus).
Udział w AST 2025 to nie tylko okazja do prezentacji rezultatów badań, lecz także cenne spotkania, dyskusje naukowe i wymiana doświadczeń z ekspertami z całego świata.
Z Japonii wróciliśmy z nowymi kontaktami, inspiracjami oraz jeszcze silniejszym przekonaniem, że przyszłość technologii powierzchniowych leży w zrównoważonych i trwałych rozwiązaniach.
