TECHNOLOGIE
Powłoki kompozytowe z metalową osnową i wbudowanymi w nią cząstkami faz dyspersyjnych
Powłoki kompozytowe są grupą materiałów intensywnie badanych i rozwijanych w ostatnich latach. W tym typie materiałów, na skutek połączenia metalowej osnowy (Ni, Cu, Zn) oraz cząstek faz dyspersyjnych, dochodzi do powstania nowych materiałów o unikalnych właściwościach.
O technologii:
W oferowanych przez Łukasiewicz – WIT powłokach kompozytowych jako faza dyspersyjna (wzmacniająca) mogą być stosowane różnego rodzaju materiały (metale, ceramika, polimery). W wyniku synergii składników powłoki dochodzi do poprawy właściwości wytwarzanych materiałów.
W zależności do przyszłego zastosowania powłok faza dyspersyjna dobierana jest w taki sposób, aby poprawić konkretne właściwości gotowego wyrobu, m.in. właściwości tribologiczne (grafit, MoS2 itp.) i korozyjne (węgliki, azotki, tlenki), zwiększenie twardości itp. Nowe materiały mają lepsze właściwości w porównaniu z czystymi powłokami metalowymi bez wbudowanych cząstek.
Cechy i zalety:
- Możliwość adaptacji do pracujących linii galwanicznych (brak skomplikowanej aparatury).
- Wytwarzanie na detalach z różnych materiałów (stal, stopy aluminium, stopy miedzi itp.).
- Poprawa właściwości w odniesieniu do czystych powłok metalowych.
- Łatwość kontroli procesu.
Zastosowanie:
- Uszlachetnianie powierzchni wyrobów metalowych, zwłaszcza w przypadku elementów szczególnie narażonych na zużycie mechaniczne, tribologiczne i korozyjne.